Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogólnokształcących we Wrocławiu - Erasmus+
Projekt Erasmus: „Umiędzynaradawiamy kształcenie zawodowe” w Technikum nr 8
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy zaproponowaliśmy uczniom udział w praktykach zagranicznych ERASMUS realizowanych ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Program, skierowany dla uczniów Technikum nr 8, nosi wiele mówiącą nazwę: „Umiędzynaradawiamy kształcenie zawodowego”. Biorą w nim udział wybrani w procesie rekrutacji uczniowie z klas II-IV Technikum, kształcący się w zawodach technika ekonomisty i technika handlowca.
Wraz z siedmioma partnerami, rozpoczęliśmy nowy projekt Erasmus+, w wyniku którego nasi uczniowie, wraz z uczniami z Hiszpanii, Włoch oraz Litwy stworzą Wirtualną Wycieczkę po Parkach Krajobrazowych w tych czterech krajach. Jednocześnie nasi uczniowie będą mieli okazję bezpośrednio współpracować z młodzieżą z Litwy w celu wymiany poglądów, doboru odpowiednich narzędzi, wymiany pomysłów na temat oprowadzania rówieśników po Europie przy wykorzystaniu narzędzi IT.
Rajski rejs wśród greckich wysp i ciekawa (choć smutna) historia wyspy Trikieri
Aby rozpocząć całodniowy rejs podjechaliśmy autokarem do portu Achileion leżącego na morzu egejskim. Wyruszyliśmy z uśmiechami na twarzy - tym bardziej, że pogoda dopisywała. Przy małych, skalistych, niezamieszkanych wysepkach towarzyszyły nam delfiny. Wpłynęliśmy do zatoki Pagasyjskiej i zacumowaliśmy na półtoragodzinny postój na wyspie Trikieri. Według legendy to z tej zatoki wypłynął Achilles na wojnę trojańską. Od 1947 r. podczas greckiej wojny domowej wyspa Trikeri była wykorzystywana jako obóz koncentracyjny dla kobiet związanymi z lewicowymi więźniami politycznymi. Kobiety (a także często dzieci) były krewnymi członków partyzanckiego ruchu oporu, który walczył z siłami prawicowo-faszystowskimi. W 1949 roku na Trikieri przebywało 4 700 więźniów.
Meteory to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie. Są to bizantyjskie klasztory wzniesione na stromych skałach, w których znajdują się bezcenne artefakty i malowidła ścienne. Meteory to połączenie cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych. Majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi, jakby były zawieszone w chmurach. W przeszłości klasztory były miejscem, w którym kształtowała się prawosławna literatura oraz sztuka. Dbano tutaj także o zachowanie tożsamości narodowej Greków. Dziś Meteory to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Grecji i miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić, będąc w tym kraju.
Na początku zatrzymaliśmy się w Kalambace, uroczym miasteczku u podnóża Skał. Tam, w małej fabryce ikon dowiedzieliśmy się co to znaczy pisanie ikon. Następnie objechaliśmy poszczególne klasztory fotografując je z punktów widokowych. Weszliśmy do klasztoru (dla kobiet obowiązywał tam specjalny strój) i zwiedzaliśmy XVI-wieczny katolikon. Dziedziniec przypominał nam skrawek raju. Pełno na nim barwnych kwiatów, zieleni, było nawet drzewko pomarańczy kuszące dojrzałymi owocami. W XVI wieku, gdy powstawał klasztor, nie miał on dostępu do wody. Postanowiono zbudować cysternę - dębową beczkę, służącą do zbierania deszczówki i jej przechowywania. Beczka ma pojemność 12 000 litrów i jest jednym z ciekawszych eksponatów w klasztorze.
Do stolicy Grecji przyjechaliśmy z hasłem – „Witajcie w Grecji, moc atrakcji w słynnej kolebce demokracji.” Rozpoczęliśmy z wysokiego C o godz. 8.00 rano - zwiedzając owiany sławą Akropol. Około godz. 10 udaliśmy się przez słynną grecką Agorę (antycznego serca miasta) do kultowego miejsca w Atenach, dzielnicy Monastiraki, pełniej sklepów z pamiątkami i biżuterią. Tam mieliśmy czas wolny. Następnie spacerując przez dzielnicę Plaka doszliśmy do stadionu Panatenajskiego, który był areną igrzysk olimpijskich. Tam wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy na spotkanie do Polskiej ambasady w Atenach. Następnie przejeżdżając przez ogrody narodowe i najsłynniejszy plac Sindagma udaliśmy się do Beit Shalom Synagogue, gdzie realizowaliśmy program Erasmus + . Wracając do hotelu na chwilę zatrzymaliśmy się w Termopilach. Tam właśnie umieszczono słynną kamienną tablicę z wyrytymi słowami: „Przechodniu powiedz Sparcie, że tu spoczywamy wierni jej prawom”.
Zapraszamy na stronę Facebooka „Erasmus+ Holocaust w świadomości współczesnej młodzieży”, na której pojawiają się relacje, zdjęcia, sprawozdania i materiały dotyczące realizacji naszego programu oraz pobytu w Grecji. Przed nami jeszcze sporo działań i pracy, więc prosimy o rozpropagowanie tej strony, lajkowanie i obserwowanie!
Już teraz można śledzić nasze dotychczasowe aktywności. Zapraszamy!
Informacje kontaktowe
Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogólnokształcących we Wrocławiu
Dokładamy wszelkich starań aby nasza strona spełniała wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom nas o tym.